11 February 2013

Annenin Rehberi, Sinem Olcay Kademoğlu

Bu kitap benim için " Keşke Almasaydık" kategorisinde. İş kitap olunca elbette ki alıp okumadan önce içeriğinden ve faydasından emin olamıyorsunuz. 

Kitabın tanıtımı oldukça başarılı: İnsanın kafasını toplayıp dinleyebildiği tek yer olan alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde tanıtılıyor. Reklamlar birçok kapının arkasında asılı ve tam göz hizanızda. Serinin ilk kitabını da o şekilde görmüştüm. 

Merak edip aldım. Akşama başladım okumaya. Neredeyse yarısına geldiğimde birden: "Zaten boş vaktim çok az, neden bu şekilde harcıyorum ki" diye düşünmeye başladım. Bebek ve annelik ile ilgili okuduğum tüm kitaplar içinde hiç fayda alamadığım ilk kitap diyebilirim.

Kitap, yazarının sahibi olduğu bir kliniğin reklamını yapmak için yazılmış hissi veriyor. İleride bu klinik kapansa, kitabın hiç değeri kalmayacak. Neredeyse her paragrafın sonu, kliniğe başvurun ve destek alın cümlesi ile nihayetleniyor. 

Kitap kişiye sadece yaşadıklarını aktarmış. Yaşanan sıkıntılar  iyi dile getirilmiş ama anneye faydası olabilecek bir bilgi yok. Şu anda son ihtiyacım, yaşadıklarımı başkasından dinlemek. Sadece cevaplara ihtiyacım var benim. Benim gibi anneler zaten birbirleri ile sıkıntılarını paylaşıyor ve yalnız olmadığımızı hissedebiliyoruz. Kitaplar ve yayınların çözüme yönelik olmaları gerekiyor ki anlam kazansın. Sorunları tanımlamak işin bence sadece kolay yolu, belki de para kazanmanın da kolay yolu. Yani özetle, yaşadığım tam bir hayal kırıklığı. 

Ha, bu arada yine de kitabı sonuna kadar okudum...

1 comment:

  1. Tuvalet kapısına reklam veren kitap olarak akılda kalan bi kitap bu
    Ben almadım ama bu kadar reklamı var acaba nasıl diye merak etmiştim
    İyi olmuş görüşünü yazdığın
    İyi ki de almamışım

    ReplyDelete